12 ознак хорошого вчителя

Хороший вчитель – це, мабуть, головна ознака, за яким визначають школу. Але яким повинен бути хороший вчитель? На це питання спробував дати відповідь педагогічний портал “Крейда” (“Мел”), який зібрав 12 ознак хорошого вчителя. Не те щоб всі вони були обов’язковими, але зазвичай хороший учитель на практиці вміє все з цього списку, або майже все.

1. Хороший вчитель часто задає питання і вміє слухати відповіді

Це абсолютно універсальне вміння, яке висвітлює нам відразу багато граней вчительської діяльності. Хороший вчитель не задає учням дурні питання, на які не потрібні відповіді («Петров, ти чому під партою? Тебе звідти вишкрябати, чи що?»). Він не дає страхітливо важких або формальних питань, від яких кров холоне в жилах (замість таких питань він може користуватися проханнями. Наприклад: «Доведіть гіпотезу Рімана». ;-) ).

Хороший вчитель задає питання часто, можна сказати, вони його головний інструмент. І його питання завжди викликають більший або менший інтерес хоча б у частини учнів. Це можуть бути запитання з підказкою, або такі питання, які ніби відкривають перед учнями подальшу навчальну «дорогу». Його питання просто не можуть залишитися без спроби відповіді, хоч би уявної.

Вважають, що гарні питання задають гарні учні. Питання: де вони цього навчаться, якщо не в гарного вчителя?

12-oznak-garnogo-vchitelya_01

2. Всі учні в класі хорошого вчителя – люди

Зайвим буде нагадувати, що хороший вчитель не принижує учнів фізичними покараннями, знущаннями, лайкою, він не “тролить” їх, не нацьковує одну частину класу на іншу. Це ази. Але справжній такий педагог ще й вміє нормально ставитися до тих, хто з якихось причин не любить його предмет. І вміє дати гідну відсіч учням, які намагаються боротися з ним за владу в класі або знущатися над ним самим.

Навіть якщо учень – реальний ворог, мета якого придушити і принизити вчителя, хороший вчитель не буде користуватися в боротьбі з ним його методами. Бо де, знову ж таки, такий учень-психопат навчиться іншим методам взаємодії, якщо приклад не дасть йому вчитель?

12-oznak-garnogo-vchitelya_02

3. Хороший учитель використовує властивості свого темпераменту на користь справі

Ми знаємо, що він може бути людиною зі сталевими нервами і крижаним поглядом. І може бути вертким живчиком і їдучо дотепним. І може бути статечною пані з нешвидким розумом і добрим серцем. Або молодою червоніючою дівчиною. Неуважним професором-аутистом, бадьорим масовиком-затійником… Ким завгодно.

Важливо одне. Яким би не був хороший учитель за своєю психофізіологією, він завжди потрапляє в свою тарілку. Він робить для себе такий світ, в якому він виглядає доречно і природно і де спектр його нормальних реакцій і емоцій спрацьовує в плюс. У класі такого вчителя учні налаштовуються на «його» атмосферу. Вони заспокоюються, але не гальмують, а краще засвоюють матеріал, він їх «будить» і навіть смішить, але вони не пустують і знову ж таки краще засвоюють матеріал. Тиша? Краща концентрація. Бурхливі суперечки? Пошук істини.

Не дуже хорошому вчителю його темперамент може заважати, і він легко вигорає. Характер такого вчителя завжди трохи «чіпляється», зачіпає за навчальний процес. Навпаки, характер хорошого вчителя завжди чітко вписаний в роботу, він служить їй мастилом, тому хороший учитель вигорає не так швидко. А все тому, що він реалістично ставиться до себе і не намагається виглядати краще або переробити школярів.

12-oznak-garnogo-vchitelya_03

4. Хорошій учитель – це чесна, благородна людина

Ну, з дітьми і, особливо, підлітками інакше ніяк. Треба сказати, що в сучасній школі залишитися чесним і благородним іноді буває нелегко. Але, як показує практика, це можливо. І такі люди в наших школах є. Будь ласка, дихайте, шановні вчителі!

12-oznak-garnogo-vchitelya_04

5. Хороший учитель має якесь життя, крім шкільно-предметного

Наприклад, обожнює сучасне артхаусне кіно або викладає в університеті… Чи все це разом. Звичайно, бувають серед хороших вчителів ті, хто живуть виключно школою. Але подивимося на справу з іншого боку: такі вчителі, зазвичай, влаштовують собі різноманітне і складне життя в самій школі. Ведуть якийсь гурток чи театр. Ходять з учнями в лижні походи. Тобто школа для них – не тільки школа, і це прийнятний варіант все того ж «мати інше життя, крім предмета і класу».

12-oznak-garnogo-vchitelya_05

6. Хороший учитель має почуття гумору

Ні, ми не про те, щоб жартувати і балагурити, травити байки і підлизуватися до дітей. Гумор – це синонім поняття «адекватність стану навколишнього середовища». Тобто почуття гумору в широкому сенсі – це вміння керувати ситуацією або гнучко пристосуватися до неї, дивитися на неї широко, витягувати несподівані сенси. Іноді, чому б і ні, ці сенси бувають смішними.

Відомо, що танець найкраще запобігає маразмові, оскільки в танці потрібно безліч швидких маленьких рухів, щоб підлаштуватися до партнера. Мозок працює в результаті дуже інтенсивно. Робота хорошого вчителя в класі – теж такий танець, тільки партнерів у нього пара десятків або більше.

12-oznak-garnogo-vchitelya_06

7. Хороший вчитель – доросла людина

Який завгодно, але дорослий, вже дозрів. Хороший вчитель не рівний своїм учням, навіть якщо різниця у віці в них кілька років. Він якісно доросліший. Це виявляється в його умінні взяти відповідальність за миттєву ситуацію в класі, а у випадку початкової школи – і за довгострокову атмосферу в ньому.

Він може розлютитися, навіть зірватися, може не стримати сміху чи інших «неналежних» проявів. Але чого точно ніколи не трапляється, так це ситуацій його безсилля. Він сам вибирає свої реакції, а не учні провокують його на них. У присутності хорошого вчителя не існує ніяких неформальних лідерів класу, є тільки один лідер – він сам.

12-oznak-garnogo-vchitelya_07

8. Хороший вчитель вміє передавати знання разом з емоціями

Мається на увазі, що ці знання і ці емоції в нього є, тобто хороший вчитель знає і любить свій предмет. Інформація сама по собі не має особливої ​​ціни і не запам’ятовується. Фізику доведеться спочатку полюбити, а вже потім вивчити. Щоб уміти передавати емоції, потрібно мати емпатію, вміти цю інформацію видати «мовою» слухача.

Загалом, певно, цей пункт найважливіший. Це суть того, що робить на уроках хороший вчитель: закохує в свій предмет. Звичайно, не всіх, хоча буває і так, що в результаті весь клас валом валить вступати на біофак і в мед. Аж надто великий контраст між захопленістю одного вчителя і нудним відбуванням уроку у інших. І буває також так, що ті, хто «не любить біологію», в разі, якщо біолог хороший вчитель, із задоволенням слухають його, а значить, хоч щось засвоять.

12-oznak-garnogo-vchitelya_08

9. Хороший вчитель – виживальщик в шкільному середовищі

Школа – таке місце, де все робиться повільно і неправильно. ККД викладання і навчання в школі низький, вчитель завалений купою паперів, дітки, колеги і начальство дістають, оплата праці невисока – якось ніби не до ідеалів. Наш міфічний герой вміє лавіювати між усіма цими підводними каменями, домагаючись такий-сякий ефективності своїх уроків. Він не впадає у відчай і не вважає, що нічого не може зробити. Він не стирає кордонів, користується дипломатією, береже свій простір і час. Він знає з досвіду: навіть з такого сміття, як сучасна школа, може вирости щось хороше. І ростить як вміє.

12-oznak-garnogo-vchitelya_09

10. Хороший вчитель – не вигорілий

Небезпека вигорання є у всіх, але головний персонаж цього тексту має інстинкт самозбереження, який при всій відданості професії не дасть йому зітертися до повного нуля. Буває, що хороший вчитель на певний час входить в першу і навіть другу стадію вигорання (втома, апатія, спустошеність), але завжди знаходить спосіб поповнити сили і не дійти до страшної необоротної стадії номер три, на якій всі учні навіки здадуться ідіотами, сволотою і ворогами. А поповнити сили хорошому вчителю допомагає пункт п’ять – про інше життя поза школою. Ну і пункт дев’ятий – вміння лавіювати і давати собі перепочинок. Інакше йому не вижити.

12-oznak-garnogo-vchitelya_10

11. Хороший вчитель – в якомусь сенсі недурний

Важливо, що в якомусь сенсі. Він не обов’язково повинен бути інтелектуалом. Він навіть може бути інтелектуально нижче своїх учнів. Напевно, важливо не бути обмеженим, тобто розуміти при будь-якій кількості розуму, що за межами розуміння вчителя залишається ще дуже і дуже багато. І бажано хотіти туди йти разом зі своїми учнями. Або хоча б не заважати їм пройти цей шлях самим.

Бувають хороші вчителі дуже скромних здібностей, які зовсім не хапають з неба зірок і прекрасно усвідомлюють це. Зірки хапають їх учні.

12-oznak-garnogo-vchitelya_11

12. Хороший вчитель не мислить лише шкільними категоріями

Хороший вчитель не буде вважати, що три роки життя підлітка повинні бути повністю присвячені підготовці до ЗНО. Він спокійно ставиться до формальностей, яких так багато в шкільному житті. Він розуміє, що у небажанні вчитися може бути безліч причин. І не всі вони підлягають негайному викоріненню. Приймає, що не всі учні повинні обов’язково любити школу, його предмет і його особисто.

Він відрізняє злісний бардак від робочого безладу, галас, який заважає, від робочого шуму. Загалом, він багато що спускає на гальмах, інакше йому не протриматися і не зосередитися на головному. Він не смикає дітей з-за дрібниць і сам з-за них не смикається.

12-oznak-garnogo-vchitelya_12

Стаття зацікавила читачів порталу та жваво коментувалася. Наведемо деякі цікаві коментарі:

  • 13. І краще, якщо це – чоловік :)))
  • Яка маячня. А автор статті не хоче попрацювати вчителем?
  • Профзгоряння або, як пише автор, вигоряння починається після трьох років роботи. А є ще профдеформація. І ці два процеси-об’єктивні.
  • Фільм не дивилася. Але тут більше підходить опис класного керівника, не просто вчителя – викладача предмета.
  • …В сучасній школі нормальній людині – не вижити, як і в будь-якому державному закладі сьогодні. Це проблема. Немає в школі хороших вчителів, і взятися їм вже немає звідки. Тому даний матеріал, мабуть, навіть шкідливий, бо відволікає увагу від реальних проблем, ведучи кудись в рожеву далечінь, де молочні ріки течуть між кисільних берегів і панує повне щастя на чолі з хорошими вчителями і  міністрами, які не крадуть. Ви вірите в міністрів, які не крадуть? І так само слід вірити в хороших вчителів.

Автор: Ксенія Букша
Фото: кадри з фільму “Зачотний вчитель” (Німеччина, 2013).


Прочитано на mel.fm та зроблено переклад.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.