В деякій мірі я – експерт по розпачу. Двадцять років я пишу про тяжкохворих дітей. Мене часто запитують, що я роблю, щоб не з’їхати з глузду. За ці роки я виробив п’ять правил проти вигоряння. Я вважаю, що ці правила корисно знати всім батькам, особливо мамам. Тому що бути батьком – це емоційна робота, а на будь-який емоційної роботі рано чи пізно трапляється вигоряння.

Емоційна робота, з одного боку, захоплює, дає творчі сили, а з іншого – випалює, особливо, якщо ти неправильно поводишся.

 

Перше правило полягає в тому, щоб дуже точно визначити мету.

Скажімо, коли я пишу про хвору дитину, я не ставлю за мету його вилікувати – лікувати дитину буде доктор. Я не ставлю за мету зібрати гроші – їх буде збирати фонд. Я ставлю за мету розповісти про дитину історію. Все, крапка. Щодо виховання дітей те ж саме. Коли я залишаюся з дітьми, я намагаюся дуже чітко формулювати свої цілі.

Навіщо я тут? Щоб виростити щасливу людину? – Ні. Щоб виростити успішну? – Ні. Я лише стежу, щоб вони не вбилися. Це дуже допомагає економити сили.

 

Наступне правило, яке я для себе виробив, полягає в тому, що потрібно відмовитися від подяки.

Очікування подяки – це страшна річ, яка витягує купу сил. У моїй практиці була дівчинка, хвора на рак, на яку ми зібрали півтора мільйона доларів. Півтора мільйона! А вона померла. Так буває.

Не чекайте від дітей, що вони будуть відповідати вкладеним в них зусиллям або нервам, або грошам. Собі я це просто заборонив. Якщо я ставлю дитині Другий концерт Рахманінова, а він все одно вважають за краще групу Metallica – це не моя справа! Моя справа – поставити Другий концерт. А полюбить він Рахманінова чи ні – його вибір. Я знаю, що відмовитися від подяки дуже складно, але це дуже важливий засіб від вигорання.

 

Третє правило таке: не прагніть “заподіювати добро”.

Не треба наздоганяти людину і говорити: “Зараз я зроблю тобі добре!”. Причому нікого – дружину, чоловіка, дитину тим більше. Діти самі тягнуться до знань, тому немає сенсу бігати за ними, що не навчилися ще ходити, зі словами: “Подивися, це буквар!”, Або: “Ось це літери!”, Або: “Підемо, я відведу тебе в сенсорну кімнату! “. Він не хоче в сенсорну кімнату, він сам скрізь знаходить нові відчуття.

“Заподіювати добро” дітям не потрібно. Це витрачає дуже багато сил, але не приносить ніякої користі.

 

Четверте правило від вигорання: потрібно обов’язково мати супервізора.

Знайдіть когось, кому ви вірите. Когось, хто в потрібний момент зможе прийти і сказати: “Ти втомилася”, – і ви повірите. Причому повірите, навіть якщо у вас вже остаточно “знесло дах”. Тому що в нормальному стані ви і самі розумієте, що втомилися. А ось в тому стані, коли ви так втомилися, що вже не здатні міркувати, як раз потрібна довірена людина. Хтось, хто зможе, не користуючись цим, від чистого серця дати вам слушну пораду або просто вислухати.

 

Нарешті, п’яте правило – спорт.

Алкоголь теж хороша річ, але дає побічні ефекти. А ось спорт – те, що треба. Особисто я віддаю перевагу боксу. Знаєте, чому? Треба вибирати види спорту, в яких важко халтурити. У боксі, як тільки починаєш халтурити, відразу отримуєш в ніс. Відмінний спорт! І останнє, що я хочу сказати: не потрібно боятися невдач.

Нещодавно ми з всенародно улюбленою актрисою Чулпан Хаматовою обговорювали її фонд, в діяльності якого я беру досить активну участь. Фонд існує вже років сім, і не було жодного дня, коли у нас було б відчуття успіху. Навпаки, кожен день було відчуття, що нічого не виходить, ось абсолютно! Зате, коли озираєшся назад, розумієш, що десять років тому в Росії діти, хворі на рак крові, вмирали в 96% випадків, а зараз в 75% випадків вони одужують, і це, в загальному, зробили ми …

Це дивовижний ефект, коли у тебе кожен день – невдача, а озираєшся – офігенно все вийшло! Як на мене, з дітьми абсолютно та ж історія. У тебе кожен день відчуття, що нічого не виходить, а потім дивишся – ось він який прекрасний виріс! Не знаю, чи допоможуть вам ці правила знаходити енергію, але точно допоможуть не втратити.

Автор: Валерій Панюшкін,
журналіст, громадський діяч,
батько 4-х дітей.

 


Джерело

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.