В статті про найщасливішу країну світу я обіцяв, що незабаром розкрию маленький секрет щастя, яким володіють жителі тієї країни. Але оце «незабаром» розтяглося майже на місяць. Кінець року, початок року, свята, те, се… Та обіцянки потрібно виконувати :)

…Я сиджу за столом і дивлюся у вікно. Похмурий зимовий пейзаж. Сірий асфальт, темно-сірі голі дерева, чорна земля. Сірі темні дахи будинків, і самі будинки теж доволі похмурі зовні. По вулиці біжать люди, вдягнені в чорні, сірі, темно-сині, темно-зелені одежі. І над усім цим похмурим пейзажем розкинулося похмуре небо з сірими хмарами.

Нічим не гірше Данії.

А Данія – найщасливіша країна світу! Так говориться в дослідженні ООН.

Що ж тоді є у датчан, чого немає у нас?

В чому секрет їхнього щастя?

Можна заперечити, що Данія входить до ЄС. Що там високі статки. Що рівні дороги.

На це можна відповісти, що в Данії чи не найбільші в світі податки. Від 40%! Скажіть, чи багато людей хотіли б віддавати майже половину зароблених грошей?

Але ми говоримо про інше.

Зрозуміло, що і в найщасливішій країні світу можна знайти багато недоліків.

Попри все, в багатьох країнах світу сьогодні вивчається досвід Данії. Приміром, це Великобританія, Канада, які в нашому розумінні нещасливими бути не можуть. Протягом минулого року в Інтернеті з’явилося безліч статей про те, як досягти щастя за датським досвідом.

 

Схоже, останнім часом хюгге обговорюють на кожному кутку.

Мейк Вікінг, директор
датського Інституту
дослідження щастя

 

Хюгге…

Що таке «хюгге»?

Скажу наперед, це і є те саме «щастя по датські» (рецепт його наведено нижче, трошки терпіння!).

Слово хюгге (hugge) з’явилося в писемній датській мові на початку XIX століття, але це слово має норвезьке походження. Як кажуть самі жителі Данії та Норвегії, яка входила в Датське королівство на протязі 400 років, походження слова hugge невідомо. В Норвегії це слово означає «благополуччя». Можливо, воно походить від hug, яке походить від слова XVI століття hugge, яке означало «обіймати». Це слово, можливо, походить від старонорвезького hugga, що означає «заспокоювати», яке, в свою чергу, походить від hugr, що означає «настрій». Це слово веде до германського hugjan, яке рідниться зі староанглійським hucgan, що означає «обмірковувати, приділяти увагу».

(Фух, заплутатися можна в цій історичній філології).

Як стверджує Мейк Вікінг, всі ці слова – «увага», «настрій», «комфорт», «обійми» та «благополуччя» – також можна віднести до сучасного хюгге.

Не буду довго вас мучити всіма цими подробицями. Скажу краще, як я зрозумів хюгге.

Все просто. Жителі Данії навчилися викликати щастя з середини, створювати його самим, власноруч, а не чекати його з зовні, від «дяді», уряду чи Міжнародного валютного фонду. А потім виробили кілька простих правил, які підходять для всіх людей. І ці правила допомагають створити власне щастя. І вся країна Данія, всі її жителі ніби домовилися між собою, і кожного дня створюють щастя, для себе і для своїх друзів. І в результаті вся країна Данія стала найщасливішою країною в світі. От і все.

Погодьтеся, гарний досвід, щоб його запозичити, чи не так? :)

 

Хюгге полягає не стільки в речах, скільки в атмосфері і відчуттях. У близькості тих, кого ми любимо. У почутті будинку. У відчутті спокою і безтурботності, коли ми захищені від тривог світу і можемо дозволити собі розслабитися, коли можна нескінченно обговорювати всі великі та малі явища життя, або просто затишно мовчати разом, або навіть тихо сидіти на самоті з чашкою чаю.

Мейк Вікінг, директор
Копенгагенського Інституту
дослідження щастя

 

Одне тільки застереження, перед тим, як перейдемо до правил хюгге: щастя по своїй природі не може бути безперервним. Щастя це тільки мить, малесенька краплинка. Але ці краплинки можна робити часто, так часто як зумієш.

 

Отже, правила, або, точніше, поради хюгге, які я бачив в книжці «Маленька книга Hygge. Секрет датського щастя», яку написав Мейк Вікінг (в дужках я напишу кілька слів пояснення. в деяких місцях):

1. АТМОСФЕРА
Притиште світло.
(можна запалити свічки. в Данії спалюють свічок чи не найбільше в світі. в Європі так точно. а ще в Данії виготовляють лампи, люстри і торшери, спектр світла яких нагадує світло старовинних гасових ламп)

2. ПРИСУТНІСТЬ
Зосередьтесь на тому, що відбувається тут і зараз. Вимкніть телефони.
(як кажуть в Данії, для хюгге достатньо 2-4 чоловік. але якщо ви наодинці з собою, то теж можна відчути хюгге)

3. ЗАДОВОЛЕННЯ
Кава, шоколад, печиво, тістечка, солодощі. І побільше, побільше!
(так, жителі Данії в лідерах по споживанню тістечок і шоколаду. і, як це не дивно, не псують свої фігури! я власне думаю, це від того, що вони не картають себе за кожну цукерку, що з’їли:) )

4. РІВНОПРАВ’Я
«Ми», а не «я». Діліть порівну обов’язки та давайте висловитись один одному.

5. ВДЯЧНІСТЬ
Насолоджуйтеся моментом, в кожному – своя неповторна краса.
(звідси і починаються ті краплинки щастя. не має значення, яка погода, політика чи курс валют, якщо вам добре)

6. ГАРМОНІЯ
Ніяких змагань. Ви нам вже подобаєтесь. Не потрібно прагнути якнайбільше розповісти про свої досягнення.

7. КОМФОРТ
Влаштуйтеся зручніше. Вдихніть глибше. Розслабтеся.
(де там улюблене крісло чи диван? улюблений плед чи кіт? :) в Данії багато людей роблять це на підвіконні. підвіконня там дуже широкі)

8. ЗГОДА
Ніяких суперечок. Політику обговоримо наступного разу.

9. БЛИЗЬКІСТЬ
Будуйте стосунки та розповідайте історії. «Пам’ятаєте, як ми тоді?..»

10. БЕЗТУРБОТНІСТЬ
Це ваш клан. Це місце спокою та безтурботності.

Зрозуміло, що для щастя не обов’язково наявність усіх десяти наведених пунктів. Якщо їх 3-4, вже можна відчути щастя.

 

От і все.

А то я щось розбазікався.

Всі ці поради і ще безліч чого є в книжці Мейка Вікінга, яку я згадував вище. Ні, я не читав книжку повністю, лише безкоштовний фрагмент на сайті одного інтернет-магазину.

Ви можете набрати в пошуку «хюгге» і ознайомитися з безліччю статей з цього питання.

А можете звернутися до першоджерела, як прагну завжди зробити і я, та почитати фрагмент книжки (а може і придбати її) за цим посиланням, або натиснувши на малюнок нижче.

П.С. Ну, я побіг, мене там чекає чашка какао з молоком, тістечка «Картошка» та тепла ковдра. І свічки…

А знаєте, певно я придбаю ту книжку. Хочеться розібратися в цьому питанні ;)

 

 

Сподобалася стаття?
Розкажіть про неї своїм друзям!

2 коментарі

  1. Татьяна

    Очень хорошо написано. Пришлось прочитать два раза.Не обратила внимание, что есть переводчик.Первый раз столкнулась с такой функцией нв свйте.

    Відповіcти

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.