Порівнюємо школи Росії та США

nefedyevТак виходить, що статті про школи, чи то вітчизняні, чи то закордонні, пишуть або журналісти, або дорослі. А що думають про освіту школярі? Чи можуть вони надати якісь суттєві пропозиції? В нашій рубриці “Інша освіта” пропонуємо статтю відомого російського блогера-школяра (а сьогодні вже студента) Вадима Нєфєдьєва, яка зібрала сотні тисяч переглядів на його блозі.

Як виглядають школи. Порівняємо Росію і США

В одній з московських шкіл вчаться на макбуках, а в американській є шафки. Чому крута школа у нас асоціюється зі школою із закордонного фільму? Чи не тому що наші коричневі коробки викликають огиду? Суть цієї статті: потрібно перестати робити школи коричневими та без смаку, а розробити сучасний стиль, що привертає заздрісні зітхання. Ну або просто зробити як на Заході, що простіше і дешевше. Хтось скаже, що будівлі будуть схожі. Так вони і зараз як дві краплі води.

Почнемо з коридорів. Чомусь завелося, що все повинно бути коричневим. Мабуть, тут, як з жовто-зеленими заборчиками в Москві, все “для людей”: і заспокоює і не дає розслабитися. Я був у багатьох школах по всій Росії. Так ось тільки в небагатьох бачив стіни інших кольорів: білі і зелені, що теж, в принципі, жахливо. Зауважте, в більшості установ роблять косметичний ремонт частіше, ніж раз на п’ять років, але наполегливо “дизайн” залишають колишнім. В кінці статті я розповім, як я бачу вирішення проблеми.
porivnyuiemo-shkoli-rosii-ta-ssha_01

Меблі в школах, особливо старих, змінюють часто. То чому б не купити гарні? Якщо немає смаку у закупівельників, віддайте це на регіональний рівень. Тут ще проблема в держзакупівлі – постачання дістається тому, хто візьме менше, не дивлячись на якість.
porivnyuiemo-shkoli-rosii-ta-ssha_02

Нехай вже старі школи, побудовані в бідні часи, але так і нові вже виглядають застарілими. На тему російської архітектури вже міркував Варламов: “У Росії на хорошу якісну сучасну архітектуру у нас просто немає замовника. Тому немає і архітекторів – вони нікому не потрібні. Навіть якщо і з’являється бажання зробити щось добре, проект руйнується на стадії реалізації, коли починається економія на технологіях і матеріалах. Поки йде боротьба за квадратні метри і собівартість будівництва, нічого крім скляно-пластикових сараїв будувати не будуть. Але більше мене турбує інше, люди абсолютно не розуміють архітектуру. Подивіться навколо, всі ці псевдо-класичні недоладні сарайчики, всі ці будиночки з комп’ютерних ігор, всі ці вульгарні циганські палаци, вони ж не просто так з’являються. вони з’являються, так як подобається вам, вони подобаються головному архітектору вашого міста, вони подобається вашим сусідам, які дорвалися до грошей і влади “. Додати нічого. З відкритих джерел школа на 100 місць коштує від 30 до 50 млн рублів, а на 1000 – 500-600 млн рублів. Ціни дуже варіюються.
porivnyuiemo-shkoli-rosii-ta-ssha_03

Внизу школи, відкриті за останні п’ять років (кращі варіанти):
porivnyuiemo-shkoli-rosii-ta-ssha_04

Школи в Англії, Канаді та США:
porivnyuiemo-shkoli-rosii-ta-ssha_05

Якщо хтось скаже, що, мовляв, в Європі грошей більше виділяють (дуже смішно, особливо після історій з томографами і олімпіадою), то ось бюджетний варіант:
porivnyuiemo-shkoli-rosii-ta-ssha_06

Щастить, якщо їдальня знаходиться в одній будівлі зі школою.
porivnyuiemo-shkoli-rosii-ta-ssha_07

Навіть в крутих гімназіях не краще.
porivnyuiemo-shkoli-rosii-ta-ssha_08

Їм, взагалі, вся країна заздрить (в Москві):
porivnyuiemo-shkoli-rosii-ta-ssha_09

Ну намагаються адже. Для них це, певно, “красотєнь”, але вішати фотографію троянд в коридорі! Я б мімімішних тварин повісив: прикольніше було б.
porivnyuiemo-shkoli-rosii-ta-ssha_10
porivnyuiemo-shkoli-rosii-ta-ssha_11

Британські школи і я (давно-давно):
porivnyuiemo-shkoli-rosii-ta-ssha_12

Пропоную:
– Під час наближення косметичного ремонту купити білу фарбу (або яку-небудь дуже світлу). Якщо не вірите, що буде краще (дивно), подивіться численні малюнки.
– Завісити стіни барвистим декором: картини, фото, стенди. У деяких школах вішають стенди, але їх теж роблять коричневими: “а що? Виділятися буде”.
– Радитися з учнями з приводу оформлення школи. Найчастіше це не коштує нічого.
– Придумати нові типові проекти шкіл або замовити за кордоном.
– Прибрати з шкіл ПВХ (пластикові) панелі (це пожежонебезпечно і шкідливо)

Що ще порадите? Чи згодні ви зі мною?

P.S. Цією статтею я хочу сказати, що пора зламати стереотип про архітектуру і перестати довіряти людям, які мають владу облаштовувати наш світ. Поки немає попиту, буде таке ж неподобство (довго ж я підбирав це слово, хотів виразиться категоричніше).

Цікаві думки з коментарів (не з усіма я особисто згоден):
“Коридори що в школах, що в лікарнях, що в тюрмі однакові.”
“Не стіни вчать дітей. Але гарний настрій інтер’єр створює.”
“Проблема в головах тих, хто відповідає за школи. Смаки у них такі, навіяні радянським минулим.”
“Ще потрібно згадати відсутність шафок і душа. А в туалетах пісуари нічим не обгороджені, і старшокласники палять навпроти. Так до повернення додому і терпіли: заходити гидко.”
“Ще дивуються, звідки в Росії дурні. Бігаєш по таким школам, бачиш це *** і починаєш в нього вірити.”
“Американські школи виховують індивідуальність, через інтер’єр теж. А наші діти вчаться в однаковій сірості. Нашим в дитинстві тикають, що вони, мовляв, нічого ще не знають про життя.”
“У глибинці все набагато гірше. Зате у нас не стріляють.”
“У нас вже останні 100 років є таємна організація, що відповідає за фарбування приміщень, щоб пропала всяка надія і хотілося виїхати.”
“Навіть директор не може на це вплинути. Всі рішення схвалюються муніципалітетом і управою. Гадаю, підозрюєте, якого виконавця вони виберуть. Перефарбовувати тільки з одного відтінку коричневого в інший.”


Прочитано на блозі Вадима Нєфєдьєва kids.livejournal.com та зроблено переклад

* * * * *

Також вас можуть зацікавити статті:
Як викладають історію в німецьких школах
Шведська школа Openspace

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.